Základní škola a Mateřská škola generála Pattona Dýšina
ZŠ a MŠ g. Pattona
Dýšina

školní rok 2018/2019

Pojďte s námi za indiány

Při hudební výchově ve 4. třídě nejen zpíváme a probíráme hudební nauku, ale dokážeme si také hrát.Minulý týden si děti připravily pro prvňáčky poutavý indiánský příběh plný zajímavých indiánských popěvků a pravých obřadních rytmických tanců a zvyků. Z našich nejmenších se tak na chvíli stal  kmen Navahů a všichni společně jsme krásně po indiánsku muzicírovali.

                                                                                               Bedřiška Koželuhová

Návštěva skanzenu ve Stříbře 1

Návštěva skanzenu ve Stříbře

Datum: 29. 5. 2019

Dne 22. 5. jsme navštívili hornický skanzen ve Stříbře.Byl otevřen před několika lety dobrovolnou partou bývalých horníků a nadšenců pro historii města. Větší z nás dostali helmy na hlavy a vydali jsme se na hodinu do podzemí. Štoly byly různě vysoké či nízké a chvílemi nám všem bylo v těch nejužších místech zatraceně úzko. Cestou jsme se dozvěděli spoustu zajímavostí a obohatili se jazykově o hornické pracovní výrazy jako lund(šňůra k dynamitu), hunt(hornický vozík) apod. Obdivovali jsme však především spousty efektně nasvícených polodrahokamů, které kdysi horníci při kutání nacházeli. Svezli jsme se hornickým úzkokolejným vláčkem a pak děti vzaly útokem stánek s upomínkami. Vyšplhat od řeky Mže nahoru do města vzaly mnohé děti doslovně - zkratkami přes kamenné chodníky a terásky - paní učitelky prostě nestačily! Pobyli jsme ve městě šťastni hlavně za zamračené nebe nad námi, z něhož naštěstí nepršelo, zašli samozřejmě do cukrárny a už nám dorazil autobus na náměstí a hajdy domů.

Výlet do Radnic 1

Výlet do Radnic

Datum: 29. 5. 2019

Dne 17.5.jsme vyjeli vlakem do Radnic.Již cesta vlakem byla zážitek, protože děti dnes jezdí vlakem zřídka.Druhé milé překvapení při chladnějším ránu byla praskající polena v mohutných kamnech barokní budovy muzea. A pak už vyprávěl pan průvodce historii Radnic od pravěku až po vyhlášenou radnickou léčitelskou postavu - kamenickou bábu. Dále jsme se prošli s výkladem městečkem a sestoupili do pivovarských sklepů. Mezitím nám vysvitlo sluníčko na šplhání do kopce podél křížové cesty. Obešli jsme radnické rybníky a vydali se zpátky na vzdálenější nádraží, ale bylo ideální počasí na výšlap.Zpátky se nám ani nechtělo, ještě bychom pobyli.

Vyhlášení výsledků závodu Čokoládová tretra

Vyhlášení výsledků závodu Čokoládová tretra

Datum: 29. 4. 2019

V pátek 26. 4. 2019 proběhlo vyhlášení školního kola závodu Čokoládová tretra.

25.dubna 1

Přírodopisná vycházka

Datum: 29. 4. 2019

Ve čtvrtek 25.dubna jsme se vypravili se 4.třídou na výlet do lesa. Teplo bylo již kolem deváté, a tak jednu ze zásadních vědomostí o lesním ekosystému jsme vítali - les nám dává stín, vláhu a dobrou podzemní vodu v podobě lesní studánky. Cestou jsme si ukazovali v lučním terénu běžné jarní léčivé bylinky a také bohatě svítící skalničky na zahradách. Na téma LES děti následně vypracovávaly pracovní listy:
1.Les má tři základní patra, která různě hospodaří se světlem, vlhkem a vodou
2.Jak probíhá lesní fotosyntéza
3.Hospodaření lesa s vodou - vodní eroze
4.Koloběh odumírání a vytváření humusu v lese - půdní eroze
5.Smíšené lesy a nevýhody smrkových monokultur
6.Prastaré pohanské zvyky otevírání studánek
Skupinově na lesní ekotéma budou děti malovat čtyři popisná tabla.
Dýšinské děti mají jako venkovští žáčci to štěstí, že téma ekoles neprobírají jenom virtuálně na obrazovce nebo v pracovních sešitech, ale do skutečného zdravého lesa nemají daleko.
Mgr. Věra Pabstová

Velikonoční vajíčkové květináče

Velikonoční vajíčkové květináče

Datum: 28. 4. 2019

Velikonoce jsou už za námi a my jsme smutně se žáky 4.třídy uklízeli zbytky svátků v 1. patře naší školy. Obří velikonoční vejce naaranžovaná v průběhu Velikonoc s květinovou výzdobou nebylo jednoduché vyrobit. Nejdříve se musel nafouknout balónek, který se omotával několika obvazy (při tom mnohé za hurónského řevu praskly a práce začala odznovu).Poté se důkladně zafačovaný balónek několikrát ponořil do sádrové kaše, nechal vyschnout a nakonec propíchnul. Zůstala obrovská bílá skořápka. Myslím, že se nám výzdoba povedla.
Mgr. Věra Pabstová

Velikonoce v naší škole 1

Velikonoce v naší škole

Datum: 24. 4. 2019

Velikonoční tvoření a dárečky pro maminky jsme se žáky 4.třídy vyráběli s paní Šmídovou v pátek 12.dubna. Na připravené drobné břízové špalíčky se přidaly už jen zaječí kukadla a zvědavé dlouhé uši a vyloupl se krásný velikonoční zajíc. Jiní zajíčci se zrodily z roliček obtáčených vlnou, a opět jen dotvořit čumáček a přilepit bambulatý ocásek, a bylo hotovo. Vřelý dík mamince - paní Šmídové - a paní asistentce Antonové, která tvořila i pro chybějící děti.

Školní kolo závodu Čokoládová tretra

Školní kolo závodu Čokoládová tretra

Datum: 16. 4. 2019

Dne 5. 4. 2019 se děti z prvního stupně zúčastnili školního kola závodu Čokoládová tretra.

Symfonický orchestr 1

Symfonický orchestr

Datum: 19. 2. 2019

Nástroje v orchestru

Vánoční angličtina 1

Vánoční angličtina

Datum: 21. 12. 2018

Předvánoční učení bývá plné zábavy...

Výlet do galerie v Rokycanech

Datum: 18. 11. 2018

návštěva galerie

Jedeme se podívat na tunel pod Chlumem

Datum: 18. 11. 2018

Výlet do Plzně

Fotogalerie

Náhodný výběr z galerie

Pranostiky

Pranostika na akt. měsíc

Májová kapka platí dukát.

Pranostika na akt. den

Suchý květen - suchý rok.

Svátek

Dnes je 24.5.2024

Svátek má Jana

Státní svátky a významné dny na dnešek:

  • Evropský den národních parků

Zítra má svátek Viola

 

Adresa

Základní škola
a Mateřská škola
generála Pattona Dýšina,
příspěvková organizace
Školní 229,
330 02 Dýšina

 

 

GDPR

Innovation One s.r.o.

  • IČ: 04734807
  • DIČ: CZ04734807
  • Koněvova 2660/141, Žižkov,
  • 130 00 Praha 3

Pověřenec

  • Bc. Eliška Vlčková
  • 774 948 445
  • eliska.vlckova@innone.cz