Moji milí deváťáci,
budu vám touto formou posílat úkoly i se správným řešením. Moc prosím snažte se být zodpovědní a procvičujte si doma. Zkuste si vždy nejdřív zodpovědět sami a pak si teprve zkontrolujte podle správného řešení. Pokud něčemu nebudete rozumět, dejte mi kdykoli vědět (mailem, telefonicky). Moc vás zdravím a těším se na vás.
Vaše třídní

Český jazyk – úkoly do pátku 13. 3.

PS str. 35 – Testové úkoly

(Správné řešení – 1a, 2a, 3b –pozor slovo rád je přídavné jméno ve jmenném tvaru, může mít ve větě platnost příslovce, z hlediska větných členů je doplňkem, 4c)

PS str. 36  cv. 5

Pozor – slovesné věty mohou být jednočlenné i dvojčlenné.

(Správné řešení – Větné ekvivalenty jsou: Ne a ne. Nekouřit! Takové hloupé vtipy! Jemine! Ta nádhera! Nádherný pohled!)

PS str. 36 cv. 6

Pozor – používá se více termín jednočlenné a dvojčlenné věty

Podmětem mohou být tyto slovní druhy: podstatná jména, přídavná jména, zájmena, číslovky, slovesa v infinitivu, citoslovce)

(Správné řešení – Podmětové – dvojčlenné věty jsou:  Vyhrát nad Kanadou je úspěch. To máme ale smůlu! – nevyjádřený podmět my,  Honzovi bylo zatěžko poslechnout. …., že se Slavii nepodaří vyhrát. …, jako by ho opařil. – nevyjádřený podmět on,  Vypadal, že by se v něm krve nedořezal. – nevyjádřený podmět on)

PS – str. 37 cv. 7 – 3.  Ve 3. větě urči větné členy

Správné řešení – Můj (přívlatek shodný) syn (podmět) daroval (přísudek) nemocnému (přívlastek shodný) kamarádovi (předmět ve 3.p) celou (přívlatek shodný) zděděnou (přívlastek shodný)  sbírku (předmět ve 4.p) známek (přívlastek neshodný).

Pozor – celou zděděnou je přívlatek postupně rozvíjející, proto se mezi slovy nepíše čárka, slovesný tvar daroval je složený, protože všechny tvary v minulém čase jsou složené!

Datum vložení: 12. 3. 2020 13:13
Datum poslední aktualizace: 13. 3. 2020 10:48
Autor: Kateřina Palečková

Na Petra mučedníka je dobře vysazovat zelí na pole.

Dnes je 29.4.2024

Svátek má Robert

• Mezinárodní den proti hluku
  • Mezinárodní den tance