Den stromů

Celodružinový projekt

Den stromů je svátek, který stromy oslavuje prostřednictvím jejich společeného sázení. U nás se slaví 20. října, protože je tento termín vhodný pro sázení stromů a podzim je také časem, kdy jsou stromy nejkrásnější a hrají všemi barvami.

První oddělení si stromy připomnělo výtvarným ztvárněním podzimního stromu s pomocí bramborových tiskátek. Neradi ničíme potraviny a živé rostliny, proto zaschlá tiskátka použijeme na přírodovědný pokus - zimní uskladnění těchto rozkrojených brambor s dalšími sadbovými brambory a jarní oživení zasazením do květníku. Ukázali jsme si, kdy stromy nejlépe přesazovat, protože mají vegetační klid a jak se o ně starat. Děti soutěžily v poznávání stromů a vytvořily si stromové skřítky z javorového listí. Kůru ze šumavského stromu a další přírodní materiály jsme využili na vytváření jednoduchých, ale krásných soviček.

Cílem II. a III. oddělení bylo děti seznámit nejen s druhy stromů, ale i s jejich užitkem. Pověděli jsme si, jak se ke stromům chovat, jak je chránit, jak o ně pečovat a také, jaký užitek stromy pro nás mají. Využili jsme inspiraci podzimního zbarvení listů a listy si vyrobili  otiskem rukou na barevnou čtvrtku a jejich následným vystřižením. S listy stromů jsme si hráli i při pobytu venku. Také jsme je sbírali a lisovali. V listopadu je využijeme ke tvoření. Vyzkoušeli jsme si "sílu" v objímání stromů a při naučném videu "Jak to chodí v lese" si své znalosti zopakovali. Jak moc stromy máme rádi, jsme znázornili "živým" srdcem vytvořeným ze všech družinových kamarádů. Akce se určitě vydařila a splnila svůj účel! Od teď se na stromy díváme všichni jinak!

Datum vložení: 27. 10. 2021 8:00
Datum poslední aktualizace: 27. 10. 2021 8:00
Autor: Martina Bílá

Nechť si duben sebelepší bývá, ovčákovi hůl přec jen se zasněžívá.

Slepice kváčí, kohouti pějí, sedláčkové hrách a oves sejí.

Dnes je 26.4.2024

Svátek má Oto