Je letos opravdu více deváťáků?

jak reagovat na zhoršující se poměr pravděpodobnosti, že se na svou vybranou školu dostanu, když zájemců o studium je letos víc než loni?

Čísla jsou tedy jednoznačná a jasná. Otázkou je, co s tím můžete dělat právě vy ve vztahu k šancím na přijetí na váš vybraný obor a školu.

Pokud čekáte nějakou jasnou a jednoduchou radu, tak vás bohužel zklamu, protože takovou radu nemám - a myslím, že ji nemá ani nikdo jiný.

Často se mluví o tom, že pokud se dítě nedostane ani na jednu z vybraných škol (oborů), pak  má další šanci v kole druhém nebo dokonce třetím. A ano před pár lety tomu tak opravdu bylo. Pokud se deváťák nedostal v prvním kole, pak ve druhém si mohl podat neomezený počet přihlášek na školy, které vypsaly druhá kola a na nějakou z nich se většinou dostal.

To už bylo v loňském a letošním roce výrazně jiné, protože škol, které měly po klasických přijímačkách ještě nějaká volná místa (a proto vypsaly druhé kolo přijímacího řízení) bylo mizivě málo, zatímco nepřijatých žáků bylo velké množství.

Ve většině případů tedy vedla kombinace těchto dvou protichůdných faktorů k tomu, že na jedno volné místo ve škole, která vypsala druhé kolo, se hlásilo v přepočtu třeba i 20-40 uchazečů.

Tím vás nechci děsit, spíš ukazuji realitu tak, jak byla, pokud jste si ji už třeba nevyslechli napřímo ze zkušenosti od někoho ve svém okolí, kdo takovou situací prošel.

Někdy se také mluví o tom, že je dobré šance zvýšit tím, že si přihlášku podám na jednu školu, kterou opravdu chci a druhou přihlášku na školu, kterou beru jako "pojistku" - tedy něco jako sázku na jistotu (u školy, kam je snazší se dostat).

Takovéhle taktizování je určitě jednou z možností - záleží na tom, jak si deváťák u přijímaček povede (což se dá odhadnout z jeho průběžných výsledků v testech, z jeho školních výsledků, ale i z toho, jak je zvyklý pracovat v časovém limitu či nervozitě a presu, který u přijímaček skoro vždy nastane).

Určitě se k tomuto tématu převisu poptávky a nabídky na školách v některém z následujících newsletterů vrátím, protože do podání přihlášek zbývají ještě skoro čtyři měsíce. Každopádně jsem vám tenhle úhel pohledu chtěla nastínit už teď, abyste ho mohli vzít v úvahu v době, kdy je aktuální téma dní otevřených dveří a burz SŠ.

Datum vložení: 7. 11. 2022 11:05
Datum poslední aktualizace: 7. 11. 2022 11:29
Autor: Renata Šilhánková

Jak prší v březnu, tak také v červnu.

Je-li Zelený čtvrtek bílý, tak je léto teplé.

Dnes je 28.3.2024

Svátek má Soňa