Rétorika - beseda

Rétorika - beseda 1

V úterý 12. března žáci 8. a 9. třídy absolvovali interaktivní besedu na téma Rétorika.

V první části jsme se dozvěděli, co slovo rétorika znamená, kdo byli neslavnější řečníci, proč je dobré umět správně mluvit, základní principy rétoriky, techniku správného zacházení s mluvidly a jaké jsou nejčastější chyby ve výslovnosti, např. „zamrzlá“ pusa, „ploché“ l, „šumlování“, vynechávání samohlásek nebo souhlásek, „široké“ a, s jakým důrazem se mají vyslovovat předložky a mnoho dalších zajímavostí. Paní lektorka vše  doplnila praktickými ukázkami z filmů, poukázala i na nedostatky ve výslovnosti u herců, moderátorů nebo youtuberů. V druhé – praktické – části si žáci vyzkoušeli nácvik artikulace pomocí cvičení na správné otvírání úst, jazykolamů, dechového cvičení. Na závěr si mohli vyzkoušet minutového řečníka a poté zhlédnout nahrávku se svým výkonem. Mohli tak vidět v praxi, jaká používají gesta, zda se v jejich projevech nevyskytují „plevelná“ slova, popřípadě jaká.  Beseda vhodným způsobem doplnila učivo českého jazyka, cílem bylo uvědomit si, jak je rétorika důležitá pro jakékoli budoucí povolání.

Mgr. Kateřina Palečková

Datum vložení: 17. 3. 2019 17:59
Datum poslední aktualizace: 17. 3. 2019 18:04
Autor: Kateřina Palečková

O svaté Anselmeně semeno do země.

Dnes je 20.4.2024

Svátek má Marcela